wtorek, 03 marca 2015
NRD a Netflix

Parę lat temu poznałem polsko-niemieckiego tłumacza, który opowiadał mi historie z dzieciństwa spędzonego w NRD, dokładnie w Lipsku. W tamtych czasach we Wschodnich Niemczech, państwie bądź co bądź socjalistycznym i po koreańsku zamordystycznym, było jednak trochę inaczej niż w innych demoludach. Wszędzie były techniczne możliwości odbioru telewizji zachodnioniemieckiej. Wszędzie poza Lipskiem. Ale od czego pomysłowość! Mój znajomy, który wtedy miał parę, najwyżej paręnaście lat, zapragnął obejrzeć Klub Myszki Miki w kapitalistycznej telewizji. Wraz z kolegą z klasy weszli na dach i obrócili antenę na zachodnią stronę i mogli sobie trochę Disneya pooglądać. Ale nic nigdy nie jest za darmo. Po paru dniach ludzie szarych garniturach czy też skórzanych płaszczach złożyli wizytę babci mojego kolegi. Było potem lanie na kolanie nie za to, że młody enerdowski pionier chciał trochę Myszkę Miki pooglądać, tylko za to, że zabrał się do tego w sposób nieprofesjonalny. Jeśli już chciał przekręcić antenę w stronę amerykańskich kreskówek, to powinien był to zrobić z anteną pokojową, wtedy by nikt nie
zauważył. A przekręcanie anteny na dachu wzbudziło czujność bezpieki.

Inne czasy i można by oczekiwać, że wszystko się zmieniło. Jednak nie do końca. Nadal przekręcamy anteny, zwłaszcza jeśli chcemy oglądać przyzwoite programy i filmy w języku angielskim. Dawniej służyła do tego antena satelitarna, teraz nieliczne jej egzemplarze rdzewieją na dachach. Dwa lata temu Alki David z Filmonu umożliwił oglądanie naziemnych kanałów telewizji angielskiej (z BBC 1 na czele – radio jest dostępne chyba od 1994 roku). Ale dla niektórych prawdziwym hitem jest coś, co się nazywa Virtual Private Network i co umożliwia zmianę numeru IP. Brzmi to bardzo technicznie, ale tak naprawdę oznacza to możliwość wyjazdu zagranicę bez wizy i bez paszportu, ale nawet bez ruszania się z miejsca. Dla niektórych widzów oznacza to możliwość oglądania oferty programowej, którą nadawca ograniczył tylko do konkretnego kraju, albo krajów. Myślę na przykład o Netflixie, bo Spotify jest już od półtora roku dostępny w Polsce.

Czy jest to legalne? Czy przekręcanie anteny w NRD było legalne? Toczy się dyskusja na ten temat. http://antyweb.pl/czy-lamiemy-prawo-korzystajac-z-vpn-i-ogladajac-filmy-na-hulu-czy-netflix-dostawcy-vpn-odpowiadaja/ Będzie najlepiej, kiedy polski widz będzie miał możliwość obejrzenia „Breaking Bad” (po angielsku) tak po prostu normalnie, jak Klosa czy Czas Honoru w telewizji, bez żadnych czarów marów i z godziwym wynagrodzeniem dla twórców.

 Jest to szczególnie ważne, bo być może idą czasy, kiedy do niektórych krajów (np. angielskojęzycznych) można będzie jeździć istotne jedynie wirtualnie. Będzie tak, jeśli zostanie w UE ograniczona swoboda przemieszczania się ludzi. Nie wierzę, żeby to kiedyś nastąpiło, ale pamiętajmy o tym, że w naszej szerokości i długości geograficznej kiedyś rzeczywiście miało to miejsce. Nie tylko w NRD, ale i u nas. Miliony ludzi nie wyjeżdżało poza swój kraj, a mogło tylko oglądać na swoich ekranach to, na co im zezwolił miejscowy rząd. Na to, czy rządy i ludność innych krajów będą zamykać przed nami drzwi, nie do końca mamy wpływ.
Być może wtedy rzeczywiście zostanie nam siedzenie w domu na sofie i podglądanie tego, jak żyją inne narody. To nie jest zły sposób zwiedzania. W końcu dzięki popularnemu przed laty serialowi Twin Peaks zobaczyliśmy zaśnieżony północny wschód USA, dzięki „Breaking Bad” pogranicze amerykańsko-meksykańskie. A Californication? A Northern Exposure, zwane w
Polsce Przystankiem Alaska.

 

P.S. Napisałem to już parę miesięcy temu, ale nie zdecydowałem się zamieścić w blogu. A nuż ktoś się przyczepi, że piszę o tym, jak można oglądać Netflix. Tisze budziesz dalsze jedziesz. Ale wczoraj jedna z czołowych polskich gazet napisała o tym, jak można odbierać Netflix w Polsce. Więc to już nie taka tajemnica. Co więcej, zapowiedziała, że w tym roku Netflix będzie oficjalnie dostępny w Polsce. Z tego można się tylko cieszyć.

12:03, markiz.witkowski , seriale
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 143
Zakładki:
Tagi